Világító díszek a sötétben

2018.07.03

Szódabikarbóna, búzakeményítő és víz felhasználásával egyedi karácsonyfa díszeket készíthetünk. Ha foszforeszkáló pigmentport vagy homokot keverünk a masszába, a díszek sötétben világítanak, néhány csepp illóolaj hozzákeverésével pedig illatos díszeket kapunk. A még puha masszát pecséttel, csipkével vagy növényekkel díszíthetjük... 

Hozzávalók kb. 45 közepes díszhez

2 decis pohár mint mérőedény 

1 pohár szódabikarbóna

1/2 pohár étkezési keményítő (búzakeményítővel készítettük)

3/4 pohár víz

Sötétben világító díszek

Unikrom Glow foszforeszkáló homok (15 g kiszerelés, neonfehér, vagy neonkék, vízkék) a massza háromnegyed részéhez kb. 1-2 mokkáskanálnyi. (kreatív hobby boltokban szerezhető be)

Illatos díszek

Pár csepp 100%-os tisztaságú illóolaj

Mintázáshoz

Szeretettel feliratú sütipecsét, kiszúró formák, csipketerítő, nyomdák, stb.

Elkészítés

A kimért szódabikarbónát és a keményítőt öntsük közepes lábasba, adjuk hozzá a vizet és alaposan keverjük össze. A tejszín sűrűségű folyadékot folytonos kevergetés mellett kezdjük el közepes lángon melegíteni. Ahogy melegszik, pöfögő hangokat kiadva sűrűsödni kezd. Vigyázzunk, nehogy leégjen! Addig kevergessük, amíg gyurma keménységű rugalmas anyagot nem kapunk. A masszát borítsuk munkafelületre, s ha már kicsit kihűlt, gyúrjuk össze.

Könnyű vele dolgozni - akár a sógyurmával vagy a bolti gyurmával.

Lapítsuk ki kb. 3-4 milliméter vékony lappá (több részletben dolgozzunk), ha a nyújtófára ragadna a massza, törölgessük le, hogy áthengerelve sima felületű maradjon.

Bármilyen sütikiszúrót használhatunk - a legjobbak azok, melyeket mézeskalácshoz is használnánk. De a spekuláciusz formákkal is jól lehet dolgozni, csak nagyobb türelem kell hozzájuk.

A kiszúrt massza néha leragad a munkafelületre, ezért érdemes kisebb adagokban dolgozni. A kiszúrt díszek felszedéséhez használjunk spatulát, vagy egy nagyobb kést. 

Hurkapálcikával vagy szívószállal lyukasszunk ki minden díszt.

A kiszúrt formákat helyezzük sütőlapra, tepsibe, és levegőn hagyjuk megszáradni - 10-12 óra alatt megkeményednek, de nem száradnak ki teljesen. A teljes száradási idő 3-4 napot is igénybe vehet. Amíg puhák, ne nyúljuk hozzájuk, mivel könnyen törhetnek, repedezhetnek. Száradás után a széleket csiszoljuk le finom csiszolópapírral, vagy körömreszelővel. Ne tedd a sütőbe, mert megrepedhet.

Ötletek

Nyomhatunk bele mintát - jól mutat rajta például a csipkenyomat vagy a párfányfenyő levelének mintázata. Tapasztalatom szerint kiszúrás előtt érdemes a mintát a masszába nyomni. A csipkét egyszerűen a sodrófával sodorjuk bele a massza felső rétegébe, utána a formákkal egyszerűen csak szúrjuk ki. Lyukasszuk ki és száradhat is.

Tehetünk rájuk nagyobb műanyag hópelyheket- boltban kapni-, vagy tollakat is még száradás előtt.

A díszek felületét - száradás előtt - csillámporral is megszórhatjuk.

Dekorcukorral is díszíthetjük szintén még száradás előtt.

Mindenből az apró szeműt válasszuk, vagy egyetlen nagyobb gyönggyel dekoráljunk. Ha neveket írsz rá, ajándékkísérőként is szép. 

A megszáradt díszeket festhetjük, színezhetjük.

Pár csepp illóolajat is cseppenthetünk a masszába - én 2-3 csepp narancs, meg fahéj illóolajat használtam.

Évitől kaptam az ötletet- köszönjük-, tavaly készítette  a díszeket. 

Megéri ?

40-50 db közepes dísz  kb. 200 forint. Ha nagyobb kiszerelésű szódabikarbónából készítjük, kb. 150 forint költséggel számolhatunk. A  keményítő pedig  50-100 forint.

Évi az ötletet az  www.eletszepitok.hu weboldalról kölcsönözte. Köszönjük neki, és azt is, hogy a forrást is megnevezte. Én is mérges vagyok, ha csak úgy elviszik a cikkeim és dühítő, ha sajátként tálalják. Ha nem tudod- barátnődtől kaptad, örökölted az ötletet, akkor is érdemes egy mondatban megköszönni. Senki nem lesz kevesebb egy köszönettől, de minden köszönet egy hajszállal segít boldogabbá tenni a világot.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el