
huszonkilenc//
Ma csak figyelj.
Figyeld meg, kinek mire lenne szüksége a környezetedben? A mindig morgós ismerősöddel valószínűleg nem törődik senki, a folyton beteg anyukád a gyerekkor biztonságába vágyik talán vissza, mert nem boldog - persze más is lehet az oka-, a gyereked csapkod és magányba vonul?
Nem könnyű egy tinédzserrel, de ők is bevonhatók a családi beszélgetésekbe.
Írd le, kinek mi a legjellemzőbb viselkedési szokása. A hét többi napjára inkább csak ötleteket adok, amit használni tudsz a jobb hangulatért. Valójában minden egyes példa egy archetípus, "élménykomplexum" és nem véletlenül van az életedben. A legszemélyesebb félreértéseid vagy a legmerészebb vágyaid jelennek meg bennük.
És meg is érkeztünk az olyan sokat emlegetett tükör módszerhez. Mielőtt azonban kétségbe esnél, hogy akkor anyukád a te betegségedet tükrözi, most szólok, hogy ez nem így van! A tükör módszert roppant egyszerű...félreérteni. Azt tapasztaltam, hogy az esetek nagy százalékában sikerül is. Bár igaz, hogy semmi nem léphet be az életedbe, ami nem belőled fakad, a megoldás mégsem ennyire pofonegyszerű. A fenti példánál maradva: ha anyukád folyamatosan beteg, akkor ő menekül. Ez az ő sara, nem a tiéd. A betegségbe való menekülés amúgy részletekben elkövetett öngyilkosság, de most nem ez a fontos.
Ha téged zavar- idegesít, elszomorít, aggaszt, dühít stb. anyukád betegsége, akkor az érzés fényében keressük a megoldást is. Vagyis ha dühít, akkor ennek az okát keressük. Miért érzel haragot miatta? Úgy érzed, hogy a betegsége mögé bújva elhanyagolt téged? Vagy miért is aggodalmaskodsz miatta- túl azon, hogy teljesen normális, ha aggódunk egy szerettünk betegségén, persze a normális kereteken belül, vagyis addig, amíg a saját életminőségünket nem befolyásolja döntően, vagyis nem leszel tőle depis stb.stb. Miért érzed magad felelősnek az állapota miatt?
Vagyis a feladatod nem csak az, hogy megkeresed a környezetedben élők jellemző viselkedési- reagálási- módjait, hanem az is, hogy a saját érzéseidet is melléteszed velük kapcsolatban.
